W głębinach oceanu – książka pop-up dla przedszkolaka

Napisane przez 16 Sty 2018 w Książka w pigułce, Książki
Dodaj komentarz

W głębinach oceanu książka pop-up dla przedszkolaka

 

W głębinach oceanu (Anouck Boisrobert, Louis Rigaud – tekst, koncepcja i inżynieria papieru) to wydana w twardej oprawie i nietypowym podłużnym formacie nakładem wydawnictwa Dwie siostry, książka typu pop-up. Książki tworzące trójwymiarowe przestrzenne konstrukcje – obrazy (pop-up) to ciągle rzadkość na polskim rynku. Wynika to przede wszystkim z ceny, która jest konsekwencją skomplikowanej produkcji.

Rejs dookoła świata, na który zabiera nas pięć trójwymiarowych rozkładówek, będzie nas bawił, intrygował i stawiał przed nami zadania. Trzymając książkę przed sobą mamy możliwość jednoczesnego obserwowania tego co dzieje się nad i pod powierzchnią oceanów. Z całym pięknem, ale i mniej wygodną prawdą. Rozpoczynający opowieść widok portu i zalegających na dnie śmieci zastanawia, bo nie tego się spodziewaliśmy.

Trójwymiarowy zabieg ma dwie podstawowe zalety – po pierwsze intryguje, a po drugie pokazuje złożoność świata. Ten duet zabawy i wiedzy bardzo subtelnie prowadzi nas przez strefę przybrzeżną, otwarte wody, góry lodowe Arktyki, sztorm i rafę koralową. Autor tekstu zadaje nam pytania zwracając uwagę na różne szczegóły i snując swoją opowieść tak, że dalszą część mimo woli dopowiadamy sami w głowie.

Kolejne plany odkrywają przed nami świat, który chcemy koniecznie nawet nie obejrzeć, ale „podejrzeć”. Czujemy się trochę odkrywcami, chociaż to tylko papier. Moje dziecko siedziało dłuższy czas w skupieniu i z latarką w ręku zaglądało za kolejne warstwy podwodnego świata. Jest w tym coś klimatycznego i niewytłumaczalnie ekscytującego. I ten moment, kiedy przewracamy kartkę i nie jesteśmy w stanie w pierwszej chwili ogarnąć wszystkiego umysłem sprawia, że zatrzymujemy się na dłużej. A potem wracamy jeszcze raz i jeszcze raz.

 

W głębinach oceanu przestrzenna książka dla przedszkolaka

 

Takie detale też wywołują uśmiech na twarzy i nie chodzi mi o cenę oczywiście …

 

W głębinach oceanu książka pop-up

 

Wiele pięknych i o imponującym stopniu skomplikowania trójwymiarowych konstrukcji w książkach pop-up, można znaleźć na stronie www.bestpopupbooks.com

 
# #