Kastor majsterkuje – stolarstwo dla przedszkolaków

Napisane przez 28 lut 2018 w DIY, Książka w pigułce, Książki
Dodaj komentarz

kastor majsterkuje

 

Niby książka dla małych dzieci, ale o prawdziwej robocie i z konkretnym jej efektem. Bohater może i bajkowy, ale jego umiejętności znacznie wykraczają ponad standardowe możliwości bobra, a to co robi jest całkiem poważne. Kastor majsterkuje Larsa Klintinga to lektura świetnie zilustrowana, z obrazami tchnącymi spokojem i pogodą ducha.

Kastor ma przepiękną stolarnię, taką z drewnianym warsztatem i umiarkowanym porządkiem. Posiada zestaw narzędzi podobny do tych jakie ma niejeden tata, a może bardziej – dziadek.  Jest bardzo zaangażowany w swój projekt i bardziej pragmatyczny niż pedantyczny. Bardzo mi się to podoba, bo widać że czerpie nieskrępowaną radość z tego co robi i nie zraża się trudnościami. Jego skrzynka na narzędzia powstaje bez użycia prądu, w ciszy i skupieniu.

Nazwy ręcznych narzędzi stolarskich, namalowanych realistycznie acz z wdziękiem, to słownictwo na którego przyswojenie może nie być zbyt wielu okazji. Wielu dorosłych tak naprawdę nie wie jak wyglądają obcęgi i czym różni się piła płatnica od kabłąkowej. Nie każdy też owijał papierem ściernym drewniany klocek. I nie każdy wie po co to się robi. Ja wyrosłam w otoczeniu takich właśnie prac i ta książka jest mi bliska. Tekstu jest niewiele – akurat tyle, żeby skupić się na obrazie. A ten jest prosty, czytelny i bogaty w informacje.

Idealnie byłoby dziecku takie narzędzia pokazać w akcji. Zwłaszcza, że na ostatnich stronach mamy prosty projekt który zrealizował Kastor. Z całą pewnością do wykonania niewielkim nakładem sił i środków. W końcu nawet zwierzę sobie z tym poradziło. Chociaż trzeba pamiętać, że bobry mają bardzo chwytne i zręczne przednie łapy.

 

 

 

 
# #