Ale drzewa! – książka o drzewach dla dzieci

Napisane przez 27 mar 2018 w Książka w pigułce, Książki
Dodaj komentarz

książka o drzewach dla dzieci

 

Książka Ale drzewa! wydawnictwa Wytwórnia, mającego na koncie wiele nietuzinkowych publikacji, objawiła nam się na ostatnich targach książki dziecięcej Przecinek i Kropka. Przyznam, że przy stoisku Wytwórni zabawiliśmy dłuższy czas, bo było po prostu wyjątkowe. Wyróżnić się na rynku wydawniczym nie jest łatwo, jako, że konkurencja jest coraz większa, ale Wytwórni to się świetnie udało. Ale drzewa! są w całości dziełem Zuzanny Malinowskiej. Jak zaznacza autorka, nie jest to publikacja naukowa i nie jest to podręcznik. I bardzo dobrze, bo jest to coś znacznie lepszego – to opowieść o drzewach. Skomponowana z faktów dobranych w taki sposób, że czyta się lekko i z przyjemnością. Zilustrowana tak, że trudno oderwać oczy – bardzo spójnie, bardzo retro i bardzo, jakby to ująć – niespiesznie.

Wydrukowana na papierze z makulatury, co jest namacalnym wyrazem stosunku do drzew, który propaguje. Stanowi wybiórczy zestaw informacji dotyczący drzew. W części ogólnej możemy przeczytać o tym jak działają drzewa, dlaczego są ważne dla ludzi, zwierząt, gleby. Znajdziemy zadania do rozwiązania – połącz owoce drzew z ich nasionami i mapę drzew niezwykłych w Polsce. Poczytamy o rozmowach drzew, o ważnej roli dzięcioła, o tym że igła to też liść i o tym jak określa się wiek drzewa. Druga część to Atlas drzew z opisem najczęściej spotykanych u nas gatunków. Opisy gatunków są przepięknie ilustrowane, z uchwyceniem cech charakterystycznych takich jak pokrój drzewa, kształt liści i kwiatostanów, w sposób nasuwający skojarzenia ze starymi rycinami botanicznymi. Na końcu znajdziemy ściągawkę z liści i słowniczek.

Tekstu jest w sam raz żeby się czegoś dowiedzieć, a jednocześnie nie znudzić młodego czytelnika tematem. Orientacyjna wysokość oraz czas życia drzewa są żelazną pozycją i wbrew pozorom bardzo ciekawą w momencie, kiedy mamy już jakiś punkt odniesienia. Pomimo mojego przyrodniczego wykształcenia dowiedziałam się kilku rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Ot chociażby, że szyszka sosny dojrzewa aż przez 3 lata.

Książka jest bardzo solidnie wydana. Okładka jest zgrzebna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu, kartki są grube i gładkie, kolory piękne.

Jeżeli ktoś szuka czegoś innego niż leksykon drzew z informacjami odessanymi z uczuć i wsadzonymi w jednakowe ramy, to to jest świetna alternatywa. Jeżeli chcemy dzieciom podarować przyrodnicze zamiłowania, to zabierajmy je w teren ale i kupujmy im takie właśnie książki.

 

ale drzewa!

 

ale drzewa!

 

 
#