Bezpieczne, silikonowe naczynia do nauki samodzielnego jedzenia – EZPZ

Napisane przez 22 cze 2016 w Akcesoria, Jedzenie
Dodaj komentarz

Silkikonowy talerz trójdzielny z matą

 

EZPZ („easy peasy” czyli „bułka z masłem”) – to producent silikonowych naczyń dla dzieci, a dokładniej silikonowej maty, zespolonej w jedno z talerzem lub miską. Wynalazek ten ma pomóc dziecku i rodzicom (!) podczas nauki samodzielnego jedzenia. Rodzice jakowoż jedzą już samodzielnie zapewne od dłuższego czasu, miewają jednakże problemy z samokontrolą, w tym trudnym dla ogółu rodziny okresie. Większość śniadań, obiadów i kolacji spędzają z głową pod stołem, w poszukiwaniu resztek jedzenia, nie z głodu bynajmniej, ale z chęci utrzymania czystości. Jest to działanie zawsze częściowo skazane na przegraną, ponieważ najdalej po dwóch dniach, podłoga wokół miejsca spożywania posiłków przez najmłodszą latorośl, usiana jest ciemnym wzorem z plam, które pojawiają się jak odbitki na papierze fotograficznym, zaskakując ostatecznie wszystkich zainteresowanych, z gośćmi włącznie.

 

Kiedy nadchodzi czas na naczynia silikonowe ?

Jedynie strzępy nerwów pozostają w służbie rozedrganych rodziców, jeśli nierozsądnie zdecydują się na zakup ślicznego porcelanowego kompletu dziecięcego, składającego się z talerzyka, miseczki, kubeczka i metalowych sztućców, a próbują go zastosować w karmieniu pociechy już w początkowych latach jej życia. Gdy z kompletu pozostają jedynie sztućce, wówczas nadchodzi czas, żeby: rozejrzeć się za plastikowymi talerzykami, które się nie tłuką i są tanie – ale niestety bardzo przypominają frisbee, podawać jedzenie bezpośrednio na stole – co nie sprawdza się w przypadku produktów półpłynnych, albo – spróbować z EZPZ.

 

 

Jak widać na filmie, matka tego wynalazku została zainspirowana rzeczywistą i palącą potrzebą zmiany zastawy stołowej. Mamy do wyboru matę z miską, albo z trójdzielnym talerzem, który szczególnie mi się podoba. Z mojego doświadczenia wynika, że dzieci nie lubią potraw, które mają zbyt skomplikowany skład i trudno wyodrębnić w nich smak produktów podstawowych. Znacznie większym zainteresowaniem cieszą się, rozłożone na kupki, poszczególne składowe posiłku. Kolejnym plusem większej ilości przegródek jest to, że wymuszają one na nas konieczność ich różnorodnego wypełnienia.

 

Silikonowy talerz dla dzieci

 

Właściwości EZPZ

Mata silikonowa bardzo dobrze przyczepia się do gładkiego i czystego podłoża utrudniając (nie odważyłabym się powiedzieć – „uniemożliwiając”) zrzucenie jej ze stołu, bądź zbyt dynamiczne przesunięcie. Dzieci około roczne, przejawiają czasem przy stole maniery średniowiecznego władcy, jednym zamaszystym ruchem zrzucając zastawę ze stołu, co w przypadku EZPZ prawdopodobnie nie będzie miało miejsca.

Silikon jako materiał jest neutralny, pozbawiony smaku i zapachu i obojętny chemicznie. Nie wydziela w kontakcie z żywnością szkodliwych substancji, których tak bardzo obawiamy się np. w plastiku (nie zawiera BPA, PVC, ołowiu czy ftalanów). Jest odporny na temperaturę, łatwy do czyszczenia, hipoalergiczny i nie sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni. Znalazł już szerokie zastosowanie w kuchni jako formy do pieczenia, pędzelki, łopatki i naczynia do przechowywania żywności. Teraz stał się naszym sojusznikiem podczas posiłków, eliminując część niedogodności z nim związanych.

 

Nie każdy chce sobie ułatwić życie silikonowym talerzem. Niedawno spotkałam koleżankę, matkę dwójki chłopców w zbliżonym i bardzo młodym wieku, która sprzedała właśnie krzesełko do karmienia. Zapytana dlaczego, odpowiedziała, że ciągle się o nie kłócili. Drążąc dalej, zapytałam jak jedzą w takim razie i otrzymałam genialne w swojej prostocie rozwiązanie: „a teraz po prostu podbiegają do stołu jak chcą jeść, na zmianę”. Bułka z masłem.

 

Silikonowy talerz z matą

 
# # # # # #

Odpowiedz