Story Cubes – gra bez zasad, czyli jak powygłupiać się razem

Napisane przez 20 lut 2018 w Bez kategorii
Dodaj komentarz

kosci opowiesci story cubes

 

Story Cubes to rusztowanie, na którym rozpinamy naszą wyobraźnię. Nietypowa gra bez ram, ścisłych wytycznych i narzuconej punktacji. Sposobność do roztoczenia pełnego wachlarza Wam tylko znanych skojarzeń, specyficznego poczucia humoru i niezliczonych wygłupów. Budując pełen paradoksów, czarnego humoru, albo wręcz odwrotnie – bajkowy, naiwny i cukierkowy świat, nierzadko sami jesteśmy zaskoczeni tym, co zalęgło się w naszej głowie. Albo – co bywa niezmiernie ciekawe, w głowie naszych dzieci.

Story Cubes to tematyczne zestawy pojedynczych dobrej jakości kostek, z których każda zawiera różny zestaw ilustracji. Mamy do wyboru trzy duże zestawy po 9 kostek (Opowieści, Akcje, Podróże, Fantazje – po ok 36 – 45 zł) zamknięte w kartonowych pudełeczkach zamykanych na magnes, dające nam już spore możliwości zabawy. Dodatkowo możemy dokupować dodatki po 3 kostki (Medycyna, Sport, Zwierzęta, Baśnie, Mity, Strachy, Supermoce, Poszlaki – po ok 15 zł). Są również dodatki bardziej rozbudowane np. Muminki, Looney Tunes, Batman, Scooby Doo ( ok 60 zł).

Gramy tak, że bierzemy dowolną ilość kości do ręki (opowieść może być krótsza lub dłuższa) i rzucamy. Na kanwie wyrzuconych obrazków snujemy swoją opowieść. Ułożone w dowolnej kolejności, indywidualnie zinterpretowane stwarzają nam nieograniczone możliwości plecenia niestworzonych historii. Wierzcie mi, że można się przy tym naprawdę nieźle uśmiać, a może i popłakać – zależy pewnie z kim gramy. Jest to gra niezobowiązująca, wyjątkowo kieszonkowa, bardzo uniwersalna wiekowo. My gramy z trzylatką i to jakie pokłady inwencji wyzwala w niej Story Cubes jest tak zaskakujące, jak pocieszne. Warto dobrać ilość kości do zakładanej długości rozgrywki i do wieku uczestników. Ale nie tylko, bo mniejsza liczba kości to bardziej dynamiczna rozgrywka. Często opowieści krótsze mają bardziej spójną fabułę i dają większe pole do popisu uczestnikom.

Wykorzystanie Story Cubes jako np.

  • pomocy naukowych w nauce języka,
  • psychologicznych w przełamywaniu oporów przed publiczną wypowiedzią i budowania pewności siebie,
  • narzędzia treningu kreatywności i nieszablonowego myślenia
  • zabawy towarzyskiej

nie wyczerpuje listy zastosowań i jest ledwie jej zaczątkiem, który na szybko przyszedł mi do głowy.

 

story cubes

 
# # #

Odpowiedz