Haruki Nakamura – papierowe kirigami

Napisane przez 19 wrz. 2017 w DIY, Plastyczne
Dodaj komentarz

 

Japoński projektant Haruki Nakamura, tworzy papierowe postacie i zwierzęta poruszające się w niespodziewany i niezwykły sposób. Składanie papierków, nigdy nie robiło na mnie większego wrażenia – pewnie dlatego że jestem kompletną w tym temacie ignorantką i potrafię złożyć tylko krzywy samolocik, który poddaje się grawitacji zupełnie bez walki. Natomiast pan Nakamura jest prawdziwym inżynierem od papieru. Powiedzenie, że „ma talent” jest znacznym uproszczeniem sprawy. Ja nawet nie wiem jak nazwać to, co on ma. Jakaś niesamowita kombinacja inteligencji, wyobraźni przestrzennej, zdolności analityczno-mechanicznych, plus fenomenalne poczucie humoru.

Kombinacja nacięć, załamań i naprężeń ożywia płaską kartkę papieru, która pod ludzkim dotykiem zaczyna się poruszać. Marionetka papierowa, będąca owcą w wilczej skórze, pingwin – bomba, zombi, skacząca ośmiornica – to wszystko mechaniczne cuda o nazwie karakuri („trik” lub „mechanizm”- po raz pierwszy powstały w Japonii w XVII wieku), z ukrytymi mechanizmami wewnętrznymi. Ogląda się to z podziwem i przyjemnością.

Jeśli chcielibyście zainspirować swoje dzieci do zabawy papierem, to chyba nie ma lepszej zachęty. Nakamura sprzedaje swoje projekty w sklepie internetowym, na razie niestety tylko w Japonii.

 

 
# #