W duńskim miasteczku Billund, dosłownie kilka dni temu, został otwarty gigantyczny LEGO House. Budynek wyglądający z zewnątrz jak 21 masywnych brick’ów, to 12 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i 25 milionów klocków. Ta imponująca przestrzeń, ma pozwolić odczuć różnorodność możliwości z nimi związanych. Przeznaczone dla ludzi w każdym wieku. Od malutkich dzieci, poprzez nastolatki, aż po dorosłych fanów LEGO.
Całość podzielona jest na strefy doświadczeń: czerwoną, zieloną, żółtą i niebieską, a poza nimi na galerię sztuki, część historyczną i konferencyjną. Strefy oparte na czterech różnych kolorach reprezentują różne aspekty gry i nauki. Red jest poświęcona umiejętnościom twórczym, Blue umiejętnościom poznawczym, Green – społecznym, a Yellow emocjonalnym.
Pamiętam swoje pierwsze klocki Lego – białą wyścigówkę za 1,25 $ kupioną w Pewex’ie ponad 30 lat temu. Małe pudełko otwierane z nabożeństwem, wewnątrz mała celofanowa, perforowana torebka, na pewno przecięta a nie rozerwana. Potem dotyk idealnie gładkiego plastiku i to niewiarygodne dopasowanie elementów, nieosiągalne w znanych mi wówczas klockach. Pamiętam też swoją wizytę w duńskim Legolandzie, 25 lat temu i to jakie na mnie wywarł wrażenie. Niesamowite miniaturowe miasta – budowle, atrakcje nieznane nam wtedy zupełnie, przepych, jakość bez kompromisów chociaż chodziło przecież tylko o rozrywkę – to było dla nas, grupy dzieci z Polski coś zupełnie nowego.
Technologia, którą można oglądać w Lego House jest kolejnym krokiem, który dokonał się w rozrywce. Podoba mi się jej umiejętne wykorzystanie i płynne przejście pomiędzy materią a światem wirtualnym. Jak już wspomniałam, zwiedzający mają do dyspozycji różne odrębne tematycznie strefy.
Strefa czerwona
Kreatywne laboratorium, w którym z pomocą nauczycieli można doskonalić swoje umiejętności budowania, dostępne jest w strefie czerwonej, są tam też baseny z klockami w których dosłownie – możemy się zanurzyć.
Strefa zielona
W strefie zielonej znajdziemy trzy wyspy (miasto, wieś i egzotyczny raj) na których można bawić się w szukanie ukrytych historii oraz popróbować sił w reżyserowaniu własnego filmu w Story Lab. W dostępnym Kreatorze, można zbudować swoją własną postać, korzystając z dostępnych nóg, fryzur i akcesoriów.
Strefa żółta
W Fish Designer w strefie żółtej, można zbudować własne ryby, a potem zeskanować je i wypuścić do ogromnego wirtualnego akwarium, a we Flower Garden zbudować kwiat i posadzić go na łące LEGO.
LEGO House to również duża przestrzeń publiczna, a w niej szereg połączonych tarasów i placów zabaw na świeżym powietrzu, trzy restauracje i oczywiście duży sklep LEGO.
To w Billund zaczęła się historia LEGO i tutaj w warsztacie ciesielskim została wymyślona podstawowa kostka tzw. brick LEGO. Dwukrotnie tytułowane zabawką stulecia, klocki LEGO wyewoluowały w różne kształty i zestawy, ale nadal ich podstawowa forma jest niezmienna. Historia LEGO została ciekawie przedstawiona w krótkometrażowym filmie, dostępnym również z polskim lektorem.