Jak zrobić dynię na Halloween

Napisane przez 27 Paź 2017 w DIY, Plastyczne
Dodaj komentarz

halloween-dynia

 

Jestem kompletnym nowicjuszem w temacie warzywnych dzieł sztuki. Dlatego też przedszkolny konkurs na dynię, która ma nie być zupą, a wręcz odwrotnie – rzeźbą przestrzenną zadziwiającą urokiem – początkowo wydał mi się trudny. Płynąc na fali dziecięcego entuzjazmu, postanowiłam jednak w projekcie lekko dopomóc. Główny ciężar przedsięwzięcia zrzuciłam na barki jedenastolatki i o siedem lat młodszej siostry. Gdy role zostały rozdane, a pokaźna dynia przyniesiona z rynku, nadszedł czas by podnieść swoje kwalifikacje i zrobić rekonesans w internecie.

Okazało się, że wycinanie, czy też rzeźbienie w dyni, jest zajęciem, któremu dorośli oddają się z całą powagą. Dynia jest wdzięcznym materiałem, łatwo poddającym się obróbce i tanim, można więc przymknąć oko na to – że mało trwałym. Nabywając dynię warto zdradzić jakiemu ma służyć celowi, a wtedy sprzedawca doradzi nam, który gatunek nada się najlepiej. Tak też uczyniliśmy i dostaliśmy dynię dużą, dość lekką, o stosunkowo cienkich ściankach i łatwą do wydrążenia.

Kwestia wyglądu została rozstrzygnięta błyskawicznie i najmłodszy uczestnik projektu postanowił, że dynia ma przyjąć postać królika. Kto jest rodzicem dziecka w wieku szkolnym bardziej zaawansowanym ten wie, że czas który pozostaje po odrobieniu lekcji, niestety nie jest wystarczający nawet do zrobienia stempla z kartofla. A tym bardziej do wzbicia się na wyżyny sztuki rzeźbiarskiej. Niemniej jednak, w ciągu krótkiego jesiennego wieczoru powołaliśmy do życia coś pomiędzy dynią a zwierzęciem. Konkursu raczej nie wygramy, ale zauważyłam z cieniem radości, że przyniosłam najmniej upiorne dzieło ze wszystkich. Zawsze coś. I być może jedno z najbardziej wykonanych przez dzieci.

Córka narysowała i częściowo wycinała, a wydrążyliśmy wspólnie. Używaliśmy tego co było pod ręką – łyżek kuchennych, w tym wazowej i krótkiego noża. Ale na rynku mamy gotowe zestawy narzędzi i wzorów do pracy z dynią, a nawet strony tylko temu poświęcone jak np. Pumpkin Masters.

 

narzędzia do wycinania dyni

 

narzędzia do wycinania w dyni

 

I najbardziej profesjonalna wersja tego typu narzędzi, za ponad 300 zł.

 

profesjonalne narzędzia do rzeźbienia warzyw

 

W naszej szybkiej i prymitywnej manufakturze, efekt ostateczny został lekko podkręcony markerami z farbą marki Posca, które świetnie nadają się do ozdabiania przedmiotów. Całości dopełniły niewiarygodnie tanie mini znicze (kupiłam dwa za około 3 zł), czy też wkłady do nich – typu led. W tej chwili powszechnie dostępne i świetnie nadały się do podświetlania dzieła od środka. No i teraz trochę wtopa, bo nie mam się jak pochwalić – zrobiłyśmy wczoraj jedynie wieczorne – demoniczne zdjęcie królika, ale nie mam wersji dziennej. Dlatego teraz uważajcie – na zakończenie nasz królik w wersji najbardziej mrocznej na jaką go stać:

 

dynia królik halloween diy dzieci
#