Makedo – narzędzia do robienia zabawek z kartonów

Napisane przez 25 Kwi 2016 w DIY, Zabawki, Zabawy
Dodaj komentarz

Zabawa kartonem

 

Kartony są wszędzie, w każdym domu i zagrodzie. A nawet jeśli nie ma, to łatwo je pozyskać z pobliskiego sklepiku, supermarketu, miejsc skupu itp. Podobnie, a nawet lepiej, jest z dostępnością opakowań po jogurtach, rolkami po papierze toaletowym i ręczniczkach, pudełkami po chusteczkach i wytłoczkami po jajkach. To wszystko i więcej, przyda nam się, jeśli chcemy bawić się z Makedo.

 

Zabawy tekturą

 

Podstawą zabawy jednak jest karton. Karton jest świetnym tworzywem dla dzieci, ponieważ jest wystarczająco mocny, żeby z niego budować, a jednocześnie łatwo poddaje się obróbce nawet dziecięcą ręką. Zwłaszcza, jeśli uzbroi się w narzędzia Makedo.

 

Narzędzia do zabawy kartonem

Makedo zabawy odpadamimakedo_1

 

Wystarczająco ostre dla kartonu i wystarczająco tępe dla skóry

Makedo to komplety klipsów, zawiasów i zamków oraz prostych, bezpiecznych narzędzi (typu śrubokręt i piłka), które razem z wyżej wymienionymi materiałami odpadowymi mogą stworzyć konstrukcje zupełnie nieprzewidywalne i ograniczone jedynie kreatywnością i wyobraźnią. Zgodnie z moimi obserwacjami, jak dzieci się nudzą to dobrze jest dać im właśnie zwykłe, kartonowe pudło. Makedo będzie doskonałym uzupełnieniem zwiększającym możliwości.

 

Jak działa Makedo

 

 

Makedo jest wspaniałym przykładem zabawki typu – bardziej wędka, niż ryba. Więcej w niej inspiracji i podsunięcia pomysłu, niż gotowego przepisu. To, co z punktu widzenia rozwoju dziecka najcenniejsze, oferują nam takie właśnie – proste, otwierające nowe perspektywy – zabawki.

 

 

 

 

 

Kompletny zestaw Makedo – kapsuła kosmiczna

Statek kosmiczny do złożenia

Wychodząc jednak na spotkanie zapotrzebowaniu rynku (nie każdy lubi ganiać po sklepach i wypraszać pudełka), Makedo wprowadziło również na rynek zestaw bardziej „gotowy”. Oprócz narzędzi i śrub łączących, w zestawie Kapsuła Kosmiczna mamy wycięte odpowiednio płyty kartonowe, które zostały wstępnie zadrukowane odpowiednią grafiką przedstawiającą dość realistycznie statek kosmiczny.

 

Statek kosmiczny do składania Makedo

 

 

Makedo postrzegam trochę jako antidotum na polską szkołę, w której, ciągle jeszcze na piedestale stawia się grzeczność i posłuszeństwo, w pogardzie często mając niezależność, inwencję i oryginalność. Niewielki mamy wpływ na to, jak szybko zmieni się polskie szkolnictwo, zwłaszcza w obecnym okresie pełnym zmian i zawirowań. Tym bardziej ważne wydaje się to, jak dobieramy dziecku zabawki, dając mu poczucie sprawczości i istotnego wpływu na to, czym się zajmuje. Dajmy mu poczucie nieskrępowanego i nieocenianego samozadowolenia z własnej pracy, bo na tym fundamencie będzie potem budowało poczucie własnej wartości i swoją zawodową pozycję.

 

 
# # # # #